Svátek matek v pěstounských rodinách

Den matek v pěstounských rodinách

 

V České republice se na základě amerických tradic slaví druhou květnovou neděli Den matek. Je to svátek žen, které dítě porodily nebo vychovaly a v tento den tedy děti i dospělí obdarovávají maminky většinou květinami anebo dárky s láskyplným poselstvím.

Oslava tohoto svátku v pěstounských rodinách může být někdy náročnou situací – jak pro děti, tak pro pěstouny. Většina děti se do pěstounské rodiny dostává většinou právě tehdy, když jejich původní rodina o ně nemůže nebo nedokáže dobře pečovat. Nicméně i tehdy, když je dítě umístěno do pěstounské rodiny je dobré podporovat vzájemné vztahy mezi dětmi a jejich biologickými rodiči – pokud je to možné…

Někdy je však situace tak složitá, že to možné není. V takovém případě je pak pro dítě náročné význam a oslavu tohoto dne pochopit nebo jej slavit. Je to tedy pro děti i pěstouny velmi citlivé téma, které nemusí být jednoduché zvládnout. Určitě je důležité o tomto dnu s dětmi hovořit, o jeho významu a možná vůbec o hodnotách mezi lidmi, v rodině – jako je láska, přátelství, důvěra a další hodnoty, které jsou mezi lidmi významné a jak vůbec oslavit blízký vztah nebo důvěru s osobou, která je blízká.

V Sociálním centru pro rodinu pracujeme s pěstounskými rodinami a pěstouni se na nás mohou kdykoli s důvěrou obrátit, při řešení jakékoli situace – i takové, jak s dětmi o takových svátcích jako je Den matek hovořit.

Mgr. Ivana Benešová, DiS.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení