Mohu získat dlužnou částku od rodiče, který hradí výživné ...

Mohu získat dlužnou částku od rodiče, který hradí výživné na své dítě v jiných částkách, než jsou stanovené a současně (a ještě k tomu) nepravidelné?

Odpověď:

Nejprve je vhodné zvážit možnost dohody mezi rodiči o způsobu uhrazení dluhu na soudně stanoveném výživném. V případě, že se toto nepodaří, pak lze postupovat v  trestněprávní a občanskoprávní rovině. V prvním případě jde o podání trestního oznámení na Policii ČR za zanedbání vyživovací povinnosti dle § 196 trestního zákoníku. Z hlediska občanskoprávního postupu vám  doporučujeme obrátit se na exekuční úřad s návrhem na zahájení exekuce či příslušný okresní soud dlužníka s návrhem na výkon rozhodnutí. Postup  je vždy dobré konzultovat s odborníkem, který vám v  poradně navrhne nejvhodnější způsob řešení.

Rubriku připravuje:

Mgr.Lenka Mangová Mottlová
Sociální centrum pro rodinu, z.ú.
Žatec bez dluhů – dluhová poradna
Husova 2796, Žatec
 
Pokud i Vy potřebujete pomoci, kontaktujte naší Dluhovou poradnu, rádi se Vám budeme věnovat.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení