Mám 3 spotřebitelské úvěry, má smysl konsolidace nebo insolvence?

Mám 3 spotřebitelské úvěry.  Splácím je, jen občas se mi stane, že jeden zaplatím třeba týden po splatnosti. Od známého jsem slyšela, že by se mi vyplatila konsolidace. Nejsem si úplně jistá, jestli je to ten bankrot.

Odpověď:

Konsolidace i insolvence řeší závazky dlužníků. Nicméně, každý z těchto institutů trochu jinak. Konsolidací jde o sloučení více půjček do jedné. Výhodou je  platba  jediného  úvěru u jednoho poskytovatele, snížení samotné měsíční splátky  a individuální  nastavení  doby splácení nebo  výše splátek. Nevýhodou je případná sankce při nedodržení sjednaných úvěrových podmínek a vymáhání v případě neschopnosti splácet. Poskytovateli těchto druhů úvěrů je většina bankovních institucí.

Insolvence je neschopnost dlužníka splácet své dluhy. Řešením je vstup do oddlužení, neboli osobního bankrotu, který upravuje český právní řád prostřednictvím zákona č. 182/2016 Sb.  insolvenčního zákona. O způsobu řešení dluhů pak rozhoduje příslušný krajský soud a dlužník má stanovené přesné podmínky  pro splacení alespoň části svých závazků. Výhodou je řešení dluhové pasti u dlužníků, kteří by po zbytek svého života nebyli schopni dluhy splácet. Nevýhodou jsou pak přísná pravidla pro splácení, dohled nad dlužníkem, jeho příjmem a majetkovými poměry, zákaz vzniku dalších závazků. V případě porušení pravidel pak nastupuje zrušení oddlužení a dlužník se vrátí zpět do svých dluhů a exekucí  minimálně na  dalších 10 let.

Doporučuji vám zjistit si nabídky a podmínky poskytovatelů konsolidačních úvěrů a zvážit vaše finanční možnosti. S případnými dotazy se můžete obracet  na pracovníky dluhové poradny v Žatci.

Rubriku připravuje:

Mgr.Lenka Mangová Mottlová
Sociální centrum pro rodinu, z.ú.
Žatec bez dluhů – dluhová poradna
Husova 2796, Žatec
 
Pokud i Vy potřebujete pomoci, kontaktujte naší Dluhovou poradnu, rádi se Vám budeme věnovat.