Před 10 lety jsem ručil známému, přestal platit a nekomunikuje ..

Před 10 lety jsem ručil známému, který si bral úvěr, byl jsem svobodný a nějak jsem to neřešil. Teď je ale situace jiná, mám přítelkyni, dvě malé děti a chceme se brát. Známý přestal úvěr platit a nezvedá mi telefon, nekomunikuje. Co mám dělat?

Odpověď:

Ručitelství je důležitým rozhodnutím, které může mít zásadní dopad na budoucnost osoby ručitele, jeho rodinu a majetek. Osoba ručitele odpovídá za řádné splácení úvěru místo dlužníka dle § 2018 a násl. zákona   č. 89/2012 Sb. Občanského zákoníku.

V tomto případě je nutné kontaktovat poskytovatele úvěru a zjistit, jaká je výše nesplaceného úvěru a jeho měsíční splátka. Pokud však již došlo k zesplatnění úvěru tj. k předčasnému ukončení úvěrové smlouvy, bude chtít věřitel uhradit celou částku vč. případných sankcí za předčasné zesplatnění.  Nejdůležitější je včasná komunikace s poskytovatelem úvěru.

V případě, že nebudete schopen úvěr splatit, hrozí vám exekuce a další navýšení nákladů. Krajním řešením je pak oddlužení.  Doporučuji kontaktovat odbornou poradnu, kde s vámi případ prokonzultují a navrhnou možnosti řešení.

Rubriku připravuje:

Mgr.Lenka Mangová Mottlová
Sociální centrum pro rodinu, z.ú.
Žatec bez dluhů – dluhová poradna
Husova 2796, Žatec
 
Pokud i Vy potřebujete pomoci, kontaktujte naší Dluhovou poradnu, rádi se Vám budeme věnovat.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení