Před 10 lety jsem ručil známému, přestal platit a nekomunikuje ..

Před 10 lety jsem ručil známému, který si bral úvěr, byl jsem svobodný a nějak jsem to neřešil. Teď je ale situace jiná, mám přítelkyni, dvě malé děti a chceme se brát. Známý přestal úvěr platit a nezvedá mi telefon, nekomunikuje. Co mám dělat?

Odpověď:

Ručitelství je důležitým rozhodnutím, které může mít zásadní dopad na budoucnost osoby ručitele, jeho rodinu a majetek. Osoba ručitele odpovídá za řádné splácení úvěru místo dlužníka dle § 2018 a násl. zákona   č. 89/2012 Sb. Občanského zákoníku.

V tomto případě je nutné kontaktovat poskytovatele úvěru a zjistit, jaká je výše nesplaceného úvěru a jeho měsíční splátka. Pokud však již došlo k zesplatnění úvěru tj. k předčasnému ukončení úvěrové smlouvy, bude chtít věřitel uhradit celou částku vč. případných sankcí za předčasné zesplatnění.  Nejdůležitější je včasná komunikace s poskytovatelem úvěru.

V případě, že nebudete schopen úvěr splatit, hrozí vám exekuce a další navýšení nákladů. Krajním řešením je pak oddlužení.  Doporučuji kontaktovat odbornou poradnu, kde s vámi případ prokonzultují a navrhnou možnosti řešení.

Rubriku připravuje:

Mgr.Lenka Mangová Mottlová
Sociální centrum pro rodinu, z.ú.
Žatec bez dluhů – dluhová poradna
Husova 2796, Žatec
 
Pokud i Vy potřebujete pomoci, kontaktujte naší Dluhovou poradnu, rádi se Vám budeme věnovat.