Mám 2 exekuce a mám dědit rodný dům napůl s bratrem, sebere ho exekutor?

Mám 2 exekuce a mám dědit po svém rodiči spolu s mým bratrem. V pozůstalosti jsou finance a náš rodný dům. Sebere nám dům exekutor?  Mohu se zříct dědictví, aby dům zůstal bratrovi?

Odpověď:

Do  vašeho dědického řízení jistě vstoupí exekutor a z nově nabytého nemovitého majetku a financí bude požadovat uhrazení  dluhu. Exekučně se postihnou jak finance tak i váš podíl na nemovitosti. Každopádně i toto má svá pravidla. V případě nemovitosti nebo její části pak může být tento majetek zablokován a zpeněžen, pokud je dluh vyšší než   30 000 Kč. 

Institut odmítnutí dědictví v našem právním řádu existuje, ve vašem případě bych vám ho ale nedoporučovala, jelikož  exekutor se s vaším názorem neztotožní a proti vašemu rozhodnutí se odvolá a bude požadovat uhrazení dluhu. Současně váš počin může být vnímán i z hlediska trestněprávního jako úmysl zkrátit věřitele.

V dané situaci bych zvážila možnost vyplacení exekucí či dohodu s bratem o vypořádání dědictví. Váš podíl na zděděném domě přenecháte bratrovi  a on vás bude muset vyplatit. Tyto finanční prostředky ale budete muset přenechat exekutorovi. Tento úkon vyžaduje písemnou formu podléhající schválení soudu.

S konkrétním řešením vašeho případu nebo  případnými dotazy se můžete obracet  na pracovníky dluhové poradny v Žatci.

Rubriku připravuje:

Mgr.Lenka Mangová Mottlová
Sociální centrum pro rodinu, z.ú.
Žatec bez dluhů – dluhová poradna
Husova 2796, Žatec
 
Pokud i Vy potřebujete pomoci, kontaktujte naší Dluhovou poradnu, rádi se Vám budeme věnovat.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení