Zablokování bankovního účtu exekutorem

Při platbě v obchodě mi nefungovala karta, krátce poté jsem zjistil, že mám exekučně zablokovaný bankovní účet  a neodchází mi žádné platby, nemůžu použít ani kartu. Musím platit poplatky na byt a výživné na dceru, nemůžu se dostat k penězům, co mám v bance. Co mám dělat?

Odpověď: 

Nejprve je třeba se zaměřit na skutečnost, že pravděpodobně někde dlužíte a že v minulosti proti vám bylo vedeno soudní řízení, jehož výsledkem je rozhodnutí soudu o tom, že existuje dluh, který máte povinnost věřiteli uhradit.  V případě, že si řádně přebíráte poštu, měl byste vědět, že jste neuhradil tento závazek. Pokud  ale nevíte  či jste v minulosti nedostatečně komunikoval s věřitelem nebo soudem, věřitel přistoupil k podání exekučního návrhu, jehož výsledkem je nařízení exekuce a zahájení kroků  exekutora k vymožení dlužné částky.  V této fázi už nemáte moc možností na řešení.

Dobrá zpráva je ale ta, že nezůstanete zcela bez finančních prostředků. Můžete si na přepážce banky vyzvednou dvojnásobek životního minima, které aktuálně činí částku 7720 Kč. Tuto částku si vyzvednete pouze jednou a to za situace, že ji máte na bankovním účtu. 

Dále bych vám doporučila urychleně kontaktovat exekutora, který exekuci nařídil a s ním začala vaši situaci řešit. V případě, že však máte pochybnosti o existenci dluhu či jednotlivém postupu, můžete podat návrh na zastavení exekuce.

Nově je od 1. července 2021  možné také zřídit si tzv. chráněný účet dlužníka, kterým lze  bezhotovostně platit stejným způsobem jako z původního platebního účtu před jeho postižením exekucí. Lze však na něm hospodařit pouze s tzv. chráněným příjmem.

S  konkrétním řešením vašeho případu nebo případnými dotazy se můžete obracet na pracovníky poradny v Žatci, kteří vám rádi poskytnou další důležité informace a podpoří vás v řešení.

Rubriku připravuje:

Mgr.Lenka Mangová Mottlová
Sociální centrum pro rodinu, z.ú.
Žatec bez dluhů – dluhová poradna
Husova 2796, Žatec
 
Pokud i Vy potřebujete pomoci, kontaktujte naší Dluhovou poradnu, rádi se Vám budeme věnovat.