Exekutor u vás doma a jak to funguje

Dnes mě kontaktoval mě exekutor,že mi přijde domů zabavit věci. Nevím, jak to funguje, čeho se mám obávat, co mám dělat!

Odpověď:

Zabavování vašich věcí neboli mobiliární exekuce je až poslední z možností exekutora, jak vymoci pohledávku věřitele. Je třeba si tedy položit otázku, jak jste svůj dluh do dnešní doby řešil. Nejde o otázku několika dní, jde o otázku měsíců. Z výše uvedeného vyplývá, že váš dluh jste nesplácel, neřešil jste např. možnost splátek a hlavně jste nekomunikoval s exekutorem.

Do vašeho bytu, tedy místa, kde se zdržujete, exekutor má právo vstoupit a to i bez vaší přítomnosti. Exekutor  v rámci mobiliární exekuce provede soupis všech movitých věcí, věci označí, a soupis vám předá. Zabavené věci je oprávněn odvést do skladu a zpeněžit.  Z faktického jednání je pořizován audio případně i video záznam. Exekutor má taxativně stanovený okruh věcí, které nesmí sepsat a zpeněžit. Jde  o tyto věci:  běžné oděvní součásti, včetně prádla a obuvi, obvyklé vybavení domácnosti, zejména lůžko, stůl, židle, kuchyňská linka, kuchyňské nářadí a nádobí, jedna lednička a jedna pračka na domácnost, sporák, vařič, vytápěcí těleso, palivo, přikrývka a ložní prádlo, pokud hodnota takové věci zjevně nepřesahuje cenu obvyklého vybavení domácnosti,studijní a náboženská literatura, školní potřeby a dětské hračky, snubní prsten, písemnosti osobní povahy, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkající se dlužníka nebo členů jeho rodiny a nosiče dat těchto záznamů, pokud nelze záznamy přenést na jiný nosič, zdravotnické potřeby a jiné věci, které dlužník nebo člen jeho domácnosti potřebuje vzhledem ke své nemoci nebo tělesné vadě, hotové peníze do částky odpovídající dvojnásobku životního minima, zvířata, u nichž hospodářský efekt není hlavním účelem chovu a která slouží člověku jako společník.

Pokud s věcmi, které jsou v soupisu nesouhlasíte, můžete se vy nebo skutečný vlastník věcí obrátit na exekutora případně na soud  a žádat o vyloučení ze soupisu. I zde však je třeba dodržet zákonné lhůty a vaše tvrzení doložit např. paragony, kupní smlouvou apod.

S  konkrétním řešením vašeho případu nebo  případnými dotazy se můžete obracet  na pracovníky  poradny v Žatci, kteří vám rádi poskytnou další důležité informace a podpoří vás v řešení.

Rubriku připravuje:

Mgr.Lenka Mangová Mottlová
Sociální centrum pro rodinu, z.ú.
Žatec bez dluhů – dluhová poradna
Husova 2796, Žatec
 
Pokud i Vy potřebujete pomoci, kontaktujte naší Dluhovou poradnu, rádi se Vám budeme věnovat.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení