Zadlužení zaměstnance

Chci u své firmy zaměstnat nového zaměstnance, ale má 7 exekucí. Od mzdové účetní vím, že zadlužení zaměstnanci jsou značnou zátěží, protože je hodně papírování a dopisování si s  exekutory. V případě tohoto nového zaměstnance je to 7 exekutorských úřadů. Kdo mi zaplatí tyto více náklady? Můžu je chtít uhradit po zaměstnanci?

Odpověď:

Na tento problém a nadměrnou zátěž upozorňují zaměstnavatelé již řadu let. Bohužel do současnosti neexistuje centrální a jednotný systém exekucí, kam by se zaznamenával údaj o nástupu, průběžném příjmu (který se pravidelně dle žádosti exekutora poskytuje), o ukončení pracovní poměru zadluženého zaměstnance. Dnes musí zaměstnavatel všechny tyto údaje zasílat každému exekutorovi zvlášť.Váš zaměstnanec má sedm exekucí. Jsou ale případy, kdy musí zaměstnavatel komunikovat i s více než 15  exekutorskými úřady.

Aktuálně není možné  požadovat finanční kompenzace či jakýkoli měsíční poplatek. V praxi se proto stává, že zaměstnavatel takto silně zadluženého zaměstnance nepřijme. Od ledna 2022  nabývá účinnosti novela exekučního řádu, která umožňuje zaměstnavatelům účtovat si částku 50 Kč měsíčně jako kompenzaci za zvýšenou administrativní náročnost. Týká se to ale až nově nařízených exekucí a výkonů rozhodnutí.

 

Jak vidíte, ani novela nepřispívá k dořešení této časově a administrativně zatěžující agendě a je pouze na vašem rozhodnutí, zda zaměstnance přijmete. Řešením je ale možnost insolvence vašeho zaměstnance. Zde pak mzdová účetní realizuje pouze 1 platbu měsíčně po  dobu schváleného oddlužení a odpadne tato zátěž. Někteří zaměstnavatelé tak nabízí další benefit pro své zaměstnance - zprostředkování oddlužení.

 

S  konkrétním řešením vašeho případu nebo  případnými dotazy se můžete  vy nebo vaši zaměstnanci obracet  na pracovníky  poradny v Žatci, kteří vám rádi poskytnou další důležité informace a podpoří vás v řešení.