Invalidní důchod, výživné a splácení dluhu

Soudně mám určené výživné na syna v částce 5 000 Kč. V důsledku vážného onemocnění mám velké problémy s placením. Budu si žádat o invalidní důchod, protože ke své původní práci se již nevrátím. Bojím se, že když nebudu platit, přijdou exekutoři.  Co s tím mohu dělat?

Odpověď:

Ve vašem případě bych se nejprve obrátila na zákonného zástupce dítěte a pokud je dítě již zletilé, tj. starší 18 let, tak přímo na něho, zda byste se nedohodli na snížení výživného. To bych si poté nechala schválit soudně. Podali byste u příslušného okresního soudu  společný návrh na schválení vaší dohody.

Pokud ale dohoda není možná, pak podejte sám návrh na snížení výživného k příslušnému okresnímu soudu. Jde zde třeba doložit skutečnosti, které mají vliv na případné snížení výživného, mezi které patří snížení příjmu, lékařské zprávy o vašem zdravotním stavu, náklady na léky, léčbu, náklady na bydlení apod.  Soud vás předvolá k soudnímu jednání a rozhodne o vhodné částce výživného s ohledem na váš stav.

V případě, že byste  přestal hradit dlužnou částku se opravdu vystavujete riziku, že dluh bude vymáhán exekučně a to prostřednictvím vybraného exekutorského úřadu. Od července letošního roku je možné, že do řízení vstoupí po určitou dobu i stát jako oprávněný věřitel a to za situace, že zákonný zástupce nebo zletilé dítě začne čerpat sociální dávku náhradní výživné. 

S  konkrétním řešením vašeho případu nebo  případnými dotazy se můžete  obracet  na pracovníky  poradny v Žatci, kteří vám rádi poskytnou další důležité informace a podpoří vás v řešení.

Rubriku připravuje:

Mgr.Lenka Mangová Mottlová
Sociální centrum pro rodinu, z.ú.
Žatec bez dluhů – dluhová poradna
Husova 2796, Žatec
 
Pokud i Vy potřebujete pomoci, kontaktujte naší Dluhovou poradnu, rádi se Vám budeme věnovat.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení